Za kierownicą

ZA KIEROWNICĄ

Nawet w takim miejscu jak samochód możesz stać się ofiarą przestępstwa.

1. Uważaj na przestępców działających metodą na "wnuczka" czy "policjanta". Pamiętaj, że w obszarze zabudowanym może zatrzymać pojazd do kontroli policjant umundurowany lub nieumundurowany, w dzień  "lizakiem" lub w nocy latarką z czerwonym światłem. Natomiast w obszarze niezabudowanym pojazd do kontroli może zatrzymać wyłącznie umundurowany policjant w dzień "lizakiem", a w nocy latarką z czerwonym światłem. Sygnał do zatrzymania może być również podany z jadącego radiowozu przez włączenie niebieskiego światła i sygnału dźwiękowego. Jeśli masz wątpliwości co do autentyczności zatrzymującego Cię patrolu, należy kontynuować jazdę do najbliższej jednostki Policji albo zadzwonić do najbliższego komisariatu (tel. 112 lub 997).

2. Bądź czujny przy próbie zatrzymania Cię przez innych kierowców sygnalizujących np. usterkę Twojego auta. Może to być próba napadu. Lepiej dojechać np. do stacji benzynowej i tam sprawdzić pojazd.

3. Nie zabieraj po drodze "autostopowiczów", nawet gdy wzbudzają zaufanie.

4. Gdy poczujesz się w jakikolwiek sposób zagrożony lub znajdziesz się w niebezpieczeństwie, zaalarmuj innych kierowców lub przechodniów używając np. klaksonu czy świateł.

5. Samochód parkuj tylko w miejscach widocznych i dobrze oświetlonych, szczególnie po zmierzchu. Zanim wysiądziesz rozejrzyj się i upewnij, że nic Ci nie grozi.

6. Opuszczając pojazd sprawdź czy wszystkie okna są dobrze zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.

7. Pamiętaj, aby włączyć alarm oraz inne posiadane zabezpieczenia.

8. Nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu żadnych cennych przedmiotów, toreb, zakupów, telefonu itp.

9. Nigdy nie pozostawiaj we wnętrzu samochodu żadnych dokumentów.

10. Jeżeli w samochodzie zainstalowany jest radioodtwarzacz z panelem, to panel zabierz ze sobą.

11. Kluczyki samochodowe schowaj do kieszeni wewnętrznych ubrania, a po powrocie do domu w miejscu bezpiecznym, najlepiej z dala od drzwi wejściowych.

12. Kiedy podjeżdżasz samochodem przed dom lub garaż, wjeżdżasz na ogrodzoną posesję itp. otwierając bramę nie zostawiaj samochodu z kluczykami w stacyjce.

13. Wybierając się w podróż upewnij się, że masz wystarczającą ilość benzyny, żeby uniknąć nieplanowanego postoju w miejscach przypadkowych, które nie zawsze są bezpieczne.

Powrót na górę strony