BEZPIECZEŃSTWO W DOMU

Przebywając we własnym domu czujesz się bezpiecznie. Jednak nawet tutaj możesz paść ofiarą przestępców. Pamiętaj zatem o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, aby nie prowokować i nie ułatwiać włamania lub kradzieży.

1. Zainstaluj dobre zamki do drzwi i okien oraz wizjer.

2. Zainstaluj alarm przeciwwłamaniowy, najlepiej  za pośrednictwem renomowanej firmy.

3. Zamykaj zawsze drzwi na zamek zwłaszcza gdy pozostajesz sam w mieszkaniu.

4. Jeśli mieszkasz sam nie rozgłaszaj tego.

5. Zawsze po zmroku zasłaniaj okna tak, aby wnętrze mieszkania było niewidoczne z zewnątrz.

6. Zanim otworzysz drzwi zidentyfikuj odwiedzającą Cię osobę patrząc przez okno lub wizjer, a przed otwarciem drzwi nieznajomemu załóż łańcuch.

7. Nie wpuszczaj do mieszkania nie znanych osób nawet jeśli jest to kobieta lub dziecko. Jeśli nie masz pewności odnośnie osoby, która stoi za progiem możesz zadzwonić na policję pod numer 997 lub do najbliższego komisariatu policji i powiedzieć o tym.

8. Jeśli odwiedza Cię policjant, urzędnik, fachowiec lub inna osoba oferująca swoje usługi, masz prawo poprosić o podanie danych personalnych i dokument potwierdzający tożsamość nawet jeśli powoduje to irytację tej osoby. Jeśli się obawiasz, poproś o wizytę w innym terminie kiedy nie będziesz w domu sam.

9. Nigdy nie bądź w domu sam w czasie napraw, remontów itp. Poproś kogoś znajomego, aby Ci towarzyszył.

10. Nie powierzaj nikomu kluczy do mieszkania np. pracownikom robiącym remont.

11. Pamiętaj, że noszenie klucza przez dziecko na szyi może być wykorzystane przez złodzieja i narażasz w ten sposób dziecko na niebezpieczeństwo.

12. Jeśli zgubiłeś klucze, natychmiast wymień zamki.

13. Jeśli jesteś posiadaczem wartościowych przedmiotów i przechowujesz je w domu (dzieła sztuki, monety, biżuteria itp.) zabezpiecz je dodatkowo poprzez wykonanie zdjęć. To pomoże w identyfikacji i odnalezieniu w przypadku kradzieży.

14. Wyjeżdżając na dłuższy czas poproś zaprzyjaźnionego sąsiada lub kogoś z rodziny aby zaopiekował się Twoim domem, stwarzając nie tylko pozory pobytu właściciela w mieszkaniu, ale również zwracając uwagę na obce osoby lub samochody pojawiające się w pobliżu.  Poproś by zabierał ze skrzynki gazetki reklamowe, listy, kosił trawnik, odśnieżał podjazd, otwierał okna etc.

Powrót na górę strony