Poza domem

POZA DOMEM

Zawsze bądź ostrożny, przewidujący i rozsądny. Unikaj sytuacji mogących zagrażać Twojemu bezpieczeństwu.

1. Kiedy wychodzisz z domu, dokładnie sprawdź i pozamykaj wszystkie okna i drzwi.

2. O ile to możliwe zostaw komuś wiadomość o celu wyjścia i przewidywanym terminie powrotu.

3. Trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych. Nie korzystaj ze skrótów, które wiodą przez okolice słabo widoczne, niezamieszkane, rzadko wykorzystywane przez innych pieszych.

4. Nie jedź windą z nieznajomym.

5. Nie korzystaj z tzw. okazji na podwiezienie Cię do celu podróży przez nieznaną osobę.

6. Po zmroku staraj się wracać do domu w towarzystwie znajomej osoby lub weź taksówkę.

7. Jeśli odwozi Cię do domu ktoś znajomy poproś kierowcę aby poczekał, aż bezpiecznie przekroczysz próg mieszkania.

8. Wychodząc z domu nie zabieraj ze sobą dużej ilości pieniędzy i kosztowności - to prowokuje.

9. Płacąc np. za zakupy nie pokazuj innym zawartości portfela, zwłaszcza jeśli masz w nim większą gotówkę.

10. Podróżując środkami komunikacji publicznej staraj się siadać wśród innych pasażerów lub blisko kierowcy. W pociągu nie podróżuj sam w pustym przedziale.

11. Sprawdź przed wyjazdem rozkład jazy komunikacji miejskiej, żeby nie czekać długo, stojąc na pustym przystanku, szczególnie po zmierzchu.

12. Zachowaj szczególną ostrożność na dworcach, przystankach gdzie zazwyczaj występuje duży tłok i podczas wsiadania do autobusu, tramwaju, pociągu możesz stać się ofiarą złodziei kieszonkowych.

13. Zwracaj uwagę na „tłok” i zamieszanie wokół Ciebie. Torebkę i drobny, podręczny bagaż staraj się nosić z przodu lub pod ramieniem, zamknięciem do siebie.

14. Nie pozostawiaj bagażu bez opieki. Nie odstawiaj torby na ladę sklepową, stolik, podłogę itp. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.

15. W podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy. Jeżeli masz przy sobie większą sumę przechowuj pieniądze w kilku miejscach ponieważ zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całości. Dotyczy to również cennych przedmiotów, czeków podróżnych i dokumentów.

16. Kluczy do mieszkania nie noś łącznie z dokumentami, w których jest adres.

17. Bądź nieufny w stosunku do nieznanych Ci osób, nie zawieraj przygodnych znajomości, zwłaszcza gdy podróżujesz sam. Nie przyjmuj poczęstunków od przypadkowo poznanych osób.

18. Zachowaj ostrożność w stosunku do atrakcyjnych propozycji współpracy, korzystnych ofert handlowych, kupna atrakcyjnych towarów po niskich cenach itp. oferowanych Ci przez przygodnie spotkane osoby.

19. Nie przyjmuj do przewozu paczek, bagaży od innych osób.

20. Jeżeli zauważysz moment kradzieży lub sam padniesz ofiarą przestępcy staraj się zwrócić uwagę, jak największej liczby osób krzycząc głośno „złodziej!” i powiadom jak najszybciej Policję. Postaraj się także zapamiętać rysopis sprawcy kradzieży.

Powrót na górę strony