Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomocna w walce z nieodpowiedzialnymi kierowcami
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie dzięki któremu policjanci wiedzą gdzie najczęsciej zgłaszane są zagrożenia. Od początku roku w powiecie oleskim zanotowano blisko 300 zgłoszeń z czego głównie przekraczanie dozwolonej prędkości. W miniony weekend swoje uprawnienia straciło 4 kierujących , 3 z nich zostały namierzone w miejscowości Turza – w miejscu zaznaczonym na Krajowej Mapie Zagrożeń.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest już dobrze znana mieszkańcom powiatu oleskiego. W tym roku odnotowaliśmy blisko 300 zgłoszeń. Natomiast od początku istnienia mapy, tych zgłoszeń jest już ponad 2700. Większość dotyczy wykroczeń drogowych takich jak: przekraczanie dozwolonej prędkośc (190 zgłoszeń), złej organizacji ruchu (14 zgłoszeń) czy nieprawidłowego parkowania ( 26 zgłoszeń). Pozostałe zagrożenia, które policjancji eliminują to : Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niszczenie zieleni dzikie wysypiska śmieci oraz inne zagrożenia, które występują żadziej.
To interaktywne narzędzie stało się również bardzo skuteczne w walce z piratami drogowymi. Tylko w minionym weekend olescy policjanci ruchu drogowego zatrzymali prawo jazdy 3 kierowcom, którzy znacznie przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym.
Kierujący seatem - 18 latek z województwa śląskiego jechał – 108km/h, następnym kierującym z "ciężką nogą" był 56 letni mieszkaniec Opola kierujący hondą z wynikiem 106km/h, trzecie prawo jazdy stracił 45 letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego, który na obowiązującej „pięćdziesiątce” miał na liczniku 105km/h. Tą samą prędkość miała 31-letnia mieszkanka powiatu oleskiego, którą policjanci namierzyli w Gorzowie Śląskim. Wszyscy kierowcy stracili prawo jazdy na 3 miesiące oraz zostali ukarani wysokimi mandatami a na ich konto trafiło po 10 punktów karnych.
Dla tych, którzy nie mieli możliwości korzystać z Mapy Zagrożeń informujemy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, dzięki któremu społeczeńśtwo ma możliwość w prosty sposób przekazać Policji informacje o miejscach gdzie pojawiają się negatytwne zjawiska.
Należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje numeru alarmowego ! – weryfikacja zgłoszeń często zajmuje kilka dni. Dlatego w przypadku zagrożenia życia i zdrowia lub potrzeby pilnej interwencji Policji należy dzwonić na numer alarmowy 112.