Aktualności

Ładunek wybuchowy w oleskim szpitalu - ewakuowano pacjentów i personel

Data publikacji 12.09.2019

Nieznana osoba informuje o podłożeniu ładunku wybuchowego w Szpitalu Rejonowym w Oleśnie. Według zgłoszenia ładunek ma być zdetonowany. Do akcji natychmiast wkraczają odpowiednie służby. Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń obronnych " Piast 19", w jakich uczestniczyli policjanci z KPP i strażacy KP PSP w Oleśnie wspólnie z innymi służbami. Ich celem było doskonalenie umiejętności współdziałania w sytuacji kryzysowej

We wtorek (10 września) na terenie Szpitala Rejonowego w Oleśnie odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Piast 19”. Celem tego przedsięwzięcia było praktyczne sprawdzenie procedur obowiązujących na terenie szpitala w sytuacji groźby podłożenia ładunku wybuchowego, pożaru  lub innej sytuacji nadzwyczajnej a także procedur dotyczących ewakuacji osób z zagrożonych oddziałów szpitala.

Założenie ćwiczeń było bardzo realistyczne. Około godz. 10:30 operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego , otrzymał telefoniczną  informację, że w Szptalu Rejonowym w Oleśnie został podłożony ładunek wybuchowy i będzie on zdetonowany. Natychmiast zostają zaalarmowane służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo, które po przybyciu na miejsce rozpoczynają realizację przydzielonych im zadań.

Pierwsi ma miejsce przybywają policjanci, którzy dokonują wstępnego rozpoznania terenu oraz zabezpieczenia i izolacji zagrożonego miejsca. Funkcjonariusze ruchu drogowego dbają o o drożność ciągów komunikacyjnych i zabezpieczenie terenu przed dostępem postronnych osób. Na miejsce zostają skierowani policjanci z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, których zadaniem jest sprawdzenie budynku szpitala. W działaniach uczestniczy także policyjny pies wyszkolony do wykrywania materiałów wybuchowych. Po wnikliwym sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń policjanci stwierdzają, że w szpitalu nie ma ładunku wybuchowego.

Kilka minut po godzinie 12-tej zakończyła sie ewakuacja szpitala – pracownicy administracji oraz pacjenci - pozoranci, w których wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Oleśnie zostali przewiezieni ambulansami, busem i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do zastępczych miejsc szpitalnych w Opolu i Dobrodzieniu. Transport drogowy pilotowali policjanci olweskiej drogówki.

Celem przeprowadzonych działań było usprawnienie praktycznych umiejętności związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej. Policjanci doskonalili umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami innych służb. Dla wszystkich uczestników ćwiczeń była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych działań stanowić będą cenny materiał dydaktyczny.

Organizatorem ćwiczeń był Opolski Urząd Wojewódzki Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

 

 

 

 

  • Pomieszczenie służby dyżurnej w Komendzie Powiatowej Policji w Oleśnie, dwaj funkcjonariusze siedzą przed monitorami , na największym z monitorów wyświetlona jest mapa miasta z rozmieszczonymi na niej służbami na pozostałych komunikaty dotyczące służb i działań.
  • Parking przy szpitalu Rejonowym w Oleśnie - Komendant Powiatowy Policji w Oleśnie - inspektor Tomasz Kubicki przekazuje informację wskazując rejon szpitala Naczelnikowi Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, w tle zaparkowane wozy bojowe Straży Pożarnej.
  • Parking przed głównym wejściem do szpitala, 6 strażaków w umundurowaniu bojowym rozmawiają między sobą, obok stoi 4 policjantów. Na chodniku i asfalcie rozwinięte węże gaśnicze. W tle po lewej stronie zaparkowane  Strażackie Wozy Bojowe, po prawej stronie samochody cywilne.
  • Policjanci szukają bomby na zapleczu szpitala, policjant z psem stoi przy budynku, drugi policjant sprawdza przy pomocy lusterka podwozie zaparkowanego pojazdu dostawczego.
  • Policjanci szukają bomby na zapleczu szpitala, policjant z psem stoi przy budynku - pies stojąc na tylnych łapach opiera się o funkcjonariusza, drugi policjant sprawdza przy pomocy lusterka podwozie zaparkowanego pojazdu dostawczego.
  • Policjanci szukają bomby w piwnicach szpitala,na pierwszym planie  policjant z psem , za nim  policjant sprawdza przy pomocy lusterka przestrzeń nad rurami wentylacyjnymi, w tle funkcjonariusz służby kryminalnej w kamizelce odblaskowej.
  • Policjanci  z psem stoi przy wózku towarowym załadowanym workami z czarnej folii, pies obwąchuje wskazane przez policjanta miejsce, za nimi drzwi do windy.
  • korytarz  piwniczny szpitala po lewej stronie okratowane drzwi do pomieszczenia, na ścianie po prawej stronie zawieszona czerwona gaśnica w oddali  policjanci pirotechnicy z psem służbowym poszukują ładunku wybuchowego.
  • Policjant oświetla latarką wnętrze windy towarowej w lewej ręce trzyma lusterko na kiju.
  • Droga dojazdowa do szpitala zablokowana przez oznakowany pojazd policyjny, obok stoi funkcjonariusz policji, po lewej stronie na chodniku stoją dwaj funkcjonariusze straży mieskiej, w oddali budynek szpitala rejonowego w oleśnie.
  • Główne wejście do szpitala, przed wejściem komendanci: policji i straży pożarnej rozmawiają ze sobą , na chodniku rozwinięty wąż gaśniczy.
  • Pomieszczenie dyrekcji szpitala, przy stole sztab kryzysowy między innymi : dyrektor szpitala , starosta, wicestarosta, komendanci straży pożarnej i policji, przedstawiciele ministerstwa obrony narodowej i nadleśnictwa.
  • Papierowa kartka z napisem " pomieszczenie wyewakuowane" zawieszona na klamce jednych z drzwi w szpitalu.
  • Grupa ludzi wchodząca do budynku  szpitala przez główne drzwi - pracownicy administracji po zakończeniu ewakuacji szpitala wracają na swoje stanowiska. W tle zaparkowane  pojazdy straży pożarnej i policji.
  • Starosta i Komendant Policji obserwują lądowanie śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na szpitalnym lądowisku.
  • Ratownik Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wchodzi z plecakiem do szpitala od strony lądowiska w lewej ręce trzyma żółty kask rozmawia z idącym obok  lekarzem, obok  przed wejściem stoją członkowie sztabu kryzysowego.
  • Przy śmigłowcu na lądowisku stoją ratownicy  LPR w towarzystwie komendanta policji, lekarza i  pielęgniarki - następuje przekazanie pacjenta do transportu powietrznego. W tle budynek szpitala.
  • Lekarz i pielęgniarka opuszczają teren lądowiska dla śmigłowców idąc  w stronę budynku szpitala, prowadzą ze sobą łóżko- nosze. Po lewej stronie stoi drużyna strażaków w kombinezonach bojowych obok nich zaparkowany Strażacki wóz bojowy.
Powrót na górę strony