Aktualności

Rozmawiali o cyberprzestępczości

Data publikacji 28.08.2019

O zagrożeniach jakie czyhają na użytkowników Internetu rozmawiano podczas debaty zorganizowanej przez oleskich policjantów. Mundurowi omówili najpopularniejsze sposoby, jakimi posługują się przestępcy działający w cyberprzestrzeni oraz jak postępować by nie stać się ich ofiarą. W tym roku mieszkańcy powiatu oleskiego, którzy padli ofiarą internetowych przestępców stracili łącznie blisko 60 000 złotych.

26 sierpnia w oleskiej komendzie odbyła się debata społeczna, której tematem były „Cyberzagrożenia-Przestępstwa w cyberprzestrzeni i telekomunikacji, e-bankowość”.

Debatę rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Oleśnie insp. Tomasz Kubicki przedstawiając zaproszonym gościom zagadnienia, które zostaną omówione podczas spotkania.

Policjant profilaktyk sierż. sztab. Marek Kotara omówił przestępstwa internetowe, które zostały zgłoszone w oleskiej komendzie. Pokrzywdzeni mieszkańcy naszego powiatu stracili w nich łącznie blisko 60 000 złotych. Z 46 odnotowanych przestępstw 35 to oszustwa na portalach aukcyjnych.

W dalszej części spotkania kom. Grzegorz Filipek z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu omówił najnowsze sposoby jakimi posługują się przestępcy działający w cyberprzestrzeni. Policyjny ekspert zaprezentował zebranym zrzuty ekranu z witryn internetowych i informacji wysyłanych przez oszustów. Na ich przykładzie wskazał czym różnią się od oryginałów. Cyberkryminalny podkreślił, że aby nie paść ofiarą przestępców podczas serfowania w sieci trzeba pamiętać o tym, że :

  • należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane

  • warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem

  • nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości

  • nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail

  • banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)

  • każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

  • Komendant Powiatowy Policji w Olesnie insp. Tomasz Kubicki wita uczestników debaty na temat cyberprzestępczości. W tle gablota ze sztandarem jednostki.
  • Uczestnicy debaty oglądają pokaz multimedialny na temat cyberprzestępczości. Na wyświetlonym slajdzie napis "socjotechnika".
  • Komisarz Grzegorz Filipek z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu prowadzi wykład na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Powrót na górę strony