Aktualności

Kontrolujemy miejsca letniego wypoczynku

Data publikacji 04.07.2019

Nawiązanie współpracy z kierownikami obozów harcerskich, ustalenie sposobów łączności, miejsc zbiórki i dróg ewakuacyjnych, to tylko niektóre zadania jakie realizowali policjanci wspólnie ze strażakami z Olesna i przedstawicielami Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu. Wspólne działania służb mają zapewnić bezpieczeństwo podczas trwania letniego wypoczynku dzieci i młodzieży. Coroczny obóz harcerski w Kucobach zgromadził ponad 100 osób, nie mogło więc zabraknąć tam policjantów.

Ośrodek harcerski w miejscowości Kucoby (pow. oleski) co roku organizuje obozy dla zuchów i harcerzy z całej Polski. Aktualnie na jego terenie wypoczywa ponad 100 harcerzy.

Olescy policjanci wspólnie ze strażakami z PSP odwiedzili uczestników obozu i przeprowadzili z nimi działania profilaktyczne. Oprócz prelekcji na temat bezpiecznych wakacji, mundurowi instruowali uczestników obozu jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, takich jak drastyczne pogorszenie się warunków pogodowych – wichury , burze czy pożar. Każdy zuch wie jak należy w takiej sytuacji reagować, komu zgłaszać zagrożenie i gdzie się schronić.

Dużą atrakcją dla dzieci był pokaz ratownictwa wodnego przeprowadzony przez strażaków. Chętni mogli spróbować swoich sił w rzucie rzutką ratowniczą i holowaniu tonącego. Podczas pogadanki o bezpieczeństwie nad wodą dzieci otrzymały ulotki ”Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” a najmłodsi naklejki z numerami alarmowymi.

Ponadto funkcjonariusze sprawdzili drożności dróg dojazdowych do ośrodka, dróg ewakuacyjnych, zabezpieczenia miejsc noclegowych i innych miejsc, w których przebywają uczestnicy obozów. Ustalone zostały zasady wymiany informacji i ostrzegania o zagrożeniach, oraz sposoby kontaktowania się ośrodka ze służbami. Ustalono kanał pracy obozowej radiostacji i sprawdzono łączność z dyżurnym PSP w Oleśnie. Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, będzie na bieżąco za pośrednictwem Regionalnych Systemów Ostrzegania informować o ewentualnych niebezpieczeństwach.

Bezpieczeństwo najmłodszych podczas letniego wypoczynku jest dla nas priorytetem.

 

 

 • Przedstawiciele Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu ustalają z kierownictwem obozu harcerskiego sposoby komunikowania się ze służbami ratowniczymi w przypadku zagrożenia.
 • Policjant i strażak w towarzystwie komendanta obozu kontrolują teren obozowiska
 • Strażak z Państwowej Straży Pożarnej w Oleśnie sprawdza atest gaśnicy na wyposażeniu jednego z namiotów.
 • Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie wraz z komendantem obozu stoją przy tablicy ogłoszeń. Policjant sprawdza instrukcję alarmowe w sytuacjach zagrożenia.
 • Policjant i strażak rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie podczas wakacji.
 • Policjant na spotkaniu z dziećmi omawia znaki "wodne" jakie mogą być wywieszone na akwenach. Prezentuje ulotkę "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą".
 • Policjant rozdaje dzieciom ulotki "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz naklejki z numerami alarmowymi.
 • Policjant, Strażak i Komendant obozu stoją przy policyjnym radiowozie i wozie bojowym straży pożarnej.
 • Policjant i strażak rozmawiają z dziećmi o bezpieczeństwie nad wodą. W tle policyjny radiowóz.
 • Grupa dzieci stoi na brzegu akwenu. W tle lustro wody. Policjant i strażak prowadzą prelekcję jaj zadbać o bezpieczeństwo nad wodą.
 • Strażacy prowadzą pokaz ratownictwa wodnego. Wciągają tonącego na ponton.
 • Uczestnik obozu harcerskiego ćwiczy rzut rzutką ratowniczą w kierunku tonącego.
Powrót na górę strony