Wyeliminowani z ruchu – dwaj nietrzeźwi kierowcy
W ostatnich dniach olescy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu. Pierwszy z nich - kierujący oplem 46-latek - miał w organizmie niemal 2 promile. Drugi nietrzeźwy kierowca został ujęty dzięki odpowiedzialnej postawie świadka, który nie pozwolił na łamanie prawa i stwarzanie zagrożenia dla innych użytkowników dróg. 74-latek kierując seatem miał w organizmie ponad 3 promile! Obaj za jazdę w stanie nietrzeźwości stracili już prawo jazdy. Teraz za swoje czyny odpowiedzą przed sadem.
W ostatnim czasie olescy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców. Niechlubnym rekordzistą okazał się 74-letni mieszkaniec powiatu oleskiego, który został zatrzymany w miniony piątek (18.04). Dalszą jazdę mężczyźnie uniemożliwił świadek, który obserwując niepokojące zachowanie kierującego i wykonywane przez niego manewry, powiadomił funkcjonariuszy. Dziękujemy zgłaszającemu, który w znacznym stopniu przyczynił się do ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Jego reakcja pozwoliła wyeliminować z ruchu kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.
Kolejnego kierującego, który wykazał się barakiem wyobraźni zatrzymali mundurowi z Praszki. Tym razem do kontroli drogowej zatrzymali osobowego opla, którego tor jazdy wskazywał, że może nim jechać pijany kierowca. Za kierownicą pojazdu siedział 46-letni mężczyzna. Policjanci przebadali go na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Na potwierdzenie ich przypuszczeń nie trzeba było długo czekać. Alkomat wskazał blisko 2 promile.
Obaj kierowcy stracili już swoje prawa jazdy, teraz o ich dalszych losach zadecyduje Sąd.
Apelujemy o rozsądek! Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne. Pamiętajmy, że często od nas samych, od naszej rozwagi i przezorności zależy nasze bezpieczeństwo! Przypominamy, że kierowcy będący pod działaniem alkoholu lub innego środka odurzającego stanowią ogromne zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg. Dlatego sami nie wsiadajmy za kierownicę po alkoholu, a kiedy mamy podejrzenie, że inny kierowca może być nietrzeźwy zareagujmy. Być może nasza reakcja uratuje komuś zdrowie lub nawet życie!
Przypomianmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi. Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
- zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
- sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
- nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
- był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
- znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.