O cyberbezpieczeństwie w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim
W dzisiejszych czasach wiele naszych działań przeniosło się do świata wirtualnego, a każdy z nas zdążył przywyknąć do życia w sieci. Niestety, internet stał się również miejscem, gdzie pojawiły się różne zagrożenia, takie jak oszustwa, kradzieże i mowa nienawiści. Dlatego organizujemy spotkania z młodymi ludźmi, aby ostrzec ich przed cyberprzestępczością.
Wspólnie z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości, olescy policjanci zorganizowali spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim. Podczas rozmowy uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, czym jest cyberprzestępczość i jak unikać jej pułapek. Zwróciliśmy uwagę, że złudna anonimowość w sieci może prowadzić do popełniania czynów zabronionych. Kradzieże danych i wizerunku, znieważenia, naruszenia dóbr osobistych oraz inne formy przemocy w internecie to przestępstwa, które zgodnie z kodeksem karnym podlegają karze pozbawienia wolności.
Jedną z form cyberprzestępczości jest cyberprzemoc, która stanowi poważne zagrożenie. Nie ustaje ona po wyłączeniu telefonu, a często przenika do życia szkolnego, angażując inne osoby. Zazwyczaj objawia się w postaci poniżania, naruszania prywatności oraz wykluczania ze społeczności szkolnej czy klasowej.
Cyberprzemoc i jej przykładowe formy:
-
wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu;
-
robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody;
-
publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów, tekstów lub komentarzy, które kogoś obrażają lub ośmieszają;
-
podszywanie się pod kogoś w sieci;
-
wykluczanie kogoś z listy kontaktów internetowych lub niedopuszczanie do niej danej osoby;
-
upublicznianie w sieci poniżających i nieprawdziwych informacji lub materiałów na temat innych osób, które często powstają w wyniku fotomontażu lub manipulacji faktami;
-
hejtowanie, czyli stosowanie agresywnych i obrażających opinii i komentarzy wobec wybranej osoby lub grupy osób.
Pamiętajcie, Cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na szkolne życie, a w takiej sytuacji uczeń żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Dlatego szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Cię.