Aktualności

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji 02.05.2024

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków - w momentach wzruszeń i radości. Miłość do barw narodowych oznacza prezentowanie ich zgodnie z tradycją, honorem oraz szacunkiem.

Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Państwowej. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez wywieszenie flagi państwowej w swoim domu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. To święto, które zostało wprowadzone w życie na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku i obchodzone jest corocznie 2 maja od 2004 roku. Data tego święta nie została ustanowiona przypadkowo, a mianowicie miała na celu towarzyszyć Polakom w chwili refleksji pomiędzy dniem 1 maja (zwanym świętem pracy) a 3 maja (Narodowym świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja), które są dniami wolnymi od pracy natomiast „Dzień Flagi rzeczypospolitej Polskiej”, jest dniem pracującym. Celem tego święta jest oddanie szacunku dla symbolu Polski.

Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej jest złożona z dwóch poziomych pasów białego oraz czerwonego i jest jednym z symboli Polski. Wprowadzona została w dniu 01 sierpnia 1919 roku. Za flagę polski uważany jest również wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Powrót na górę strony