Aktualności

Świadomi 60+ w Dobrodzieniu

Data publikacji 12.09.2023

Jak nie dać się oszukać metodą na wnuczka czy policjanta? Jak chronić swoją tożsamość? W jaki sposób korzystać z internetowych aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń czy Moja Komenda? To tylko nieliczne zagadnienia, które omówił dzielnicowy podczas spotkania z seniorami w Dobrodzieniu.

W ubiegły wtorek dzielnicowy spotkał się z seniorami w siedzibie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dobrodzieniu. Funkcjonariusz przypomniał zebranym o metodach jakimi mogą posługiwać się przestępcy. Wyświetlili przygotowaną prezentację multimedialną, w której dokładnie opisane zostały metody oszustwa „na wnuczka” czy „policjanta”. Jednocześnie przestrzegał słuchaczy, że przestępcy cały czas modyfikują swoje metody. Coraz bardziej popularne stają się oszustwa na pracownika pomocy społecznej, ZUS-u, zakładu energetycznego, listonosza czy innych instytucji.

Ważne by w takich przypadkach nie ulegać presji czasu i pamiętać o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy czy kosztowności nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.  W każdym przypadku warto skontaktować się z rodziną i całą sytuację wyjaśnić. Należy też o całej sytuacji powiadomić Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Policjant przypomniał również zebranym przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zachęcał do używania elementów odblaskowych przez cały rok wszędzie tam gdzie się poruszamy.

W dalszej części spotkania policjant omówił w jaki sposób za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o występujących w okolicy zagrożeniach oraz jak nawiązać kontakt ze swoim dzielnicowym korzystając z aplikacji Moja Komenda.

Spotkanie odbyło się w ramach Wojewódzkiego programu „ Świadomi 60+”

 

  • Przy długim stole siedzą seniorzy, po lewej stronie stoi policjant , obok niego na ekranie jest wyświetlana prezentacja.
Powrót na górę strony