"Dzień odblasków 2017" - Aktualności - KPP Olesno

Aktualności

"Dzień odblasków 2017"

Data publikacji 07.12.2017

„Dzień odblasków” to działania mające na celu zachęcenie jak największej liczby pieszych i rowerzystów do noszenia elementów odblaskowych. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć element odblaskowy umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. W ramach akcji profilaktycznej policjanci z oleskiej drogówki rozdawali opaski odblaskowe, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są bezpieczniejsi. Pamiętaj odblask może uratować twoje życie.

Wczoraj policjanci Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego oleskiej komendy wączyli się w działania profilaktyczne "Dzień odblasków". Mundurowi  rozdawali opaski odblaskowe tzw. niechronionym uczestnikom ruchu drogowego. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że osoba poruszająca się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązana używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Policjanci zachęcali również do ich używania nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.

Pamiętajmy, że pieszy, rowerzysta, motorowerzysta czy też motocyklista, ma dużo mniejsze szanse w zderzeniu z samochodem. Po zmierzchu osoby które posiadają elementy odblaskowe, kierowca może zobaczyć już z odległości ponad 130 metrów. Gdy niechroniony uczestnik ruchu nie ma odblasków, odległość ta maleje nawet 3-4 kronie. To często nie daje szansy kierowcy na prawidłową reakcję i uniknięcie potrącenia.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

W ramach akcji ogłoszony również został konkurs dla przedszkoli na projekt odblasku, który będzie symbolem akcji przez cały 2019 rok. Od dziś do 20 kwietnia  2018 roku czekamy na zgłoszenia od przedszkoli z terenu naszego województwa, które będą chciały wziąć dział w konkursie przesyłając swoje projekty do Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. 31 sierpnia ogłoszona zostanie lista laureatów, w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, w tym nagroda główna Komendanta Głównego Policji. Zgodnie z regulaminem konkursu oprócz nagrody głównej przewiduje się przyznanie trzech wyróżnień.

Dlatego pamiętajmy - odblaski ratują życie !

  • Policjanci rozdają odblaski pieszym
  • Policjanci rozdają odblaski pieszym