Bezpiecznie przez tory - Aktualności - KPP Olesno

Aktualności

Bezpiecznie przez tory

Data publikacji 06.03.2018

5 marca olescy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei z Kluczborka prowadzili działania mające poprawić bezpieczeństwo w rejonie przejazdów kolejowych w ramach kampanii - „Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj”. Mundurowi przypominali zasady obowiązujące na skrzyżowaniach dróg z torowiskami i wręczali kierowcom ulotki promujące kampanię.

Wczoraj od czesnych godzin rannych policjanci oleskiej  drogówki i funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei wspólnie prowadzili działania na strzeżonych i niestrzeżonych przejazdach kolejowych na terenie naszego powiatu. Funkcjonariusze przyglądali się zachowaniom kierowców i pieszych w rejonie tych szczególnych skrzyżowań, przypominali zasady bezpiecznego zachowania, informowali o możliwych zagrożeniach w tym miejscu oraz wręczali kierowcom i pieszym ulotki informacyjne promujące kampanię „Bezpieczny przejazd - zatrzymaj się i żyj”.

Jak pokazują statystyki najczęściej występujące wykroczenia w tych miejscach to niestosowanie się do znaku drogowego STOP, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, omijanie zapór, kontynuowanie jazdy pomimo rozpoczętego opuszczania lub podnoszenia zapór.

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa:

1. Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazdu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

 


 

 

  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne
  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne
  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne
  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne
  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne
  • Policjanci rozdają ulotki informacyjne